SEO Nedir?
  • Yayınlama Tarihi: 08/06/2022

SEO Nedir?

Google, Bing ve Yandex gibi çeşitli arama motorlarında, organik arama sonuçlarında web sitenizin görünümü ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmesi için geliştirilen işlemlerin hepsine, arama motoru optimizasyonu yani search engine optimization (SEO) denir. Siteniz arama sonuçlarında ne kadar üstlerde görünürse, dikkat çekme ve potansiyel ve mevcut müşterileri işletmenize çekme olasılığınız o kadar artar. Bir SEO uzmanı tarafından alınacak SEO hizmeti, sitenizi düşündüğünüzden daha yükseklere taşıyabilir.

SEO Nasıl İşler?

Google ve Bing gibi arama motorları, internette bulunan bütün sayfaların içeriklerini toplamak, analiz etmek ve bir dizine koymak için 'örümcek' adı verilen botlar kullanır.  Örümcekler bilinen bir web sayfasından diğer sitelerdeki sayfalara verilen harici bağlantıları ve o site içindeki sayfalara verilen dahili bağlantıları takip eder. Bu sayfalardaki içerik ve takip ettiği bağlantıların tamamı, tarayıcının her bir sayfanın içeriğini ve arama motorunun dizin adı verilen devasa veri tabanındaki diğer tüm sayfalarla anlamsal olarak nasıl bağlantılı olduğunu anlamasına hizmet eder. Arama kutusuna bir kelime yazdığınızda, arama motoru o kelime için en doğru ve faydalı olduğuna inandığı sonuçları karşınıza çıkarmak için karmaşık algoritmalar kullanır. Bu organik sonuçlar, metinlerle dolu web sayfalarını, haber makalelerini, resimleri, videoları, yerel işletme listelerini ve diğer daha nice içerik türlerini içerebilir. Arama motorlarının algoritmalarının işleyişi birçok etkene bağlıdır ve bu etkenler değişen kullanıcı davranışlarına ve makine öğrenimindeki gelişmelerle sürekli değişip gelişmektedir. Bu yüzden SEO ajanslarının ve SEO uzmanlarının yenilikleri yakalayabilmek adına sürekli çalışmalar yapması gerekmektedir.

Neden SEO Hizmeti Almalıyım?

Günümüzde bir mal veya bir hizmet hakkında bilgi almak ve araştırmak için çoğumuzun başvurduğu ilk yollardan biri bu hizmeti veya malı online ortamda aratmak oluyor. Yarışın ve seçeneğin bu kadar fazla olduğu internette markanızın vitrini olan web sitenizi tepelerde tutmak markanız adına en büyük yatırımlardan birisi olacaktır. Doğru bir uzman veya ajans tarafından markanız adına yapılacak doğru çalışmalar ve araştırmalarla size özel sunulan SEO hizmeti sayesinde sitenizi üst sıralara taşımak mümkün.

Bu bağlamda en önemli faktör olan ajans seçiminde, öncelikle müşterinin ne istediğinin anlaşılması ve SEO çalışmaları tasarlanırken müşterinin ihtiyaçlarına en çok cevap verebilecek araştırmanın oluşturulması gerekmektedir. Mikroarea ise 2010’lu yıllardan itibaren Ankara başta olmak üzere bütün Türkiye de bir dijital reklam ajansı olarak sektörünün ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına Web Tasarım Hizmetleri, E-Ticaret Hizmetleri, Dijital Danışmanlık, SEO Hizmeti, Dijital Reklam Hizmetleri ve Sosyal Medya Danışmanlığı gibi birçok dijital çözüm hizmetlerini müşterilerine sunmaktadır.

GELİN, BİRLİKTE
İŞİNİZ İÇİN ÇÖZÜMLER ÜRETELİM

Markalarımızın hedefleri doğrultusunda projelerine çözüm üretiyor ve müşteri memnuniyetini, değerlerimizin en üstünde tutmaya çalışarak, başarıyı somut kılmayı hedefliyoruz

Diğer Blog Yazıları

Kimler SEO Danışmanlığı Hizmeti Almalı?
  • 28/06/2024

Kimler SEO Danışmanlığı Hizmeti Almalı?

Online görünürlük ve arama motorlarında üst sıralarda yer almak, işletmeler için hayati

Devamını Oku
SEO Geliştirme Danışmanı ve Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • 22/06/2024

SEO Geliştirme Danışmanı ve Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dijital çağda işletmelerin başarısında kritik bir rol oynayan SEO (Arama Motoru

Devamını Oku
SEO Geliştirme ve Danışmanlık Hizmetleri Neler Kazandırır?
  • 09/06/2024

SEO Geliştirme ve Danışmanlık Hizmetleri Neler Kazandırır?

Dijital pazarlama dünyasında, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), işletmelerin online

Devamını Oku