Web Sayfanız Neden Arama Motorlarına Uyumlu Olmalı

Günümüzde pek çok firma bir web sitesine sahip olmakla birlikte, bulunamamaktan şikayetçidir. Pratikte bir web siteniz olsa da, potansiyel müşterileriniz tarafından bulunamadığı taktirde aslında teoride hiç olmamıştır. Günümüz teknolojisinde, potansiyel müşterilerin %65’i, çalışacakları firmayı internet üzerinden gerçekleştirdiği aramalar ile bulurken, bu dilimin %46’sı bu aramaları, arama motorları üzerinden gerçekleştirmektedir.

Web sitenizin arama motorlarında, rakiplerinizden üst sıralarda çıkması için bir takım özelliklere sahip olması gereklidir. Bu özelliklerin sağlanmasına “SEO” yani Search Engine Optimizasyon adı verilmektedir. SEO çalışmasının verimliliği, öncelikle web sitenizin güncel arama motoru algoritmalarına uygun olmasına bağlıdır.

Günümüzde internet artık bilgisayarlardan cep telefonlarımıza kaymış olmakla birlikte mobil kullanım da her gün biraz daha artmaktadır. Başarılı bir SEO çalışmasının temelinde, web sitenizin bu mobil cihazlara uygunluğu, hızlı açılması, güncel ve özgün bilgiler barındırması oldukça önemlidir. Hiç kimse açılması dakikalar süren bir web sitesini ziyaret etmek istemeyecek, böyle bir web sitesine sahip firmaya ulaşamayacağı için sizlerle de tanışamayacak, çalışamayacaktır. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen veriler göstermektedir ki kullanıcılar 5 saniyeden geç açılan web sitelerini beklemeden kapatıyor ve diğer alternatiflere yöneliyorlar.

Web sitenizin açılış hızı ve sayfa hızı puanlamasını, bu konuda en güvenilir yer olan Google’dan doğrudan öğrenmek için aşağıdaki linki ziyaret edebilir, kendi web sitenizin açılış hızı skorunu görebilirsiniz:

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr

 

Ayrıca kullanıcı deneyimi açısından kötü tasarlanmış bir web sitesi de potansiyel müşterilerinizin sizden kaçması için yeterli sebebi onlara sunacaktır. Okunması zor font seçimi, kalitesiz görsel kullanımı, devrik cümleler ve imla kurallarından yoksun içerikler potansiyel müşterilerinizin, firmanız hakkında ön yargılı olmasına da sebep olacaktır. Unutulmamalıdır ki web siteleriniz sizin dijital yüzünüzdür. Dijital yüzünüzü ne kadar profesyonel ve sorunsuz bir şekilde kurumsal ve potansiyel müşterilerinize sunarsanız, size ulaşmak için dijital platformu tercih eden müşterilerinizin gözünde daha iyi bir imaj oluşturacaksınız.

Web sitenizin seo konusunda diğer eksikleri için aşağıdaki linkten tarama yaptırabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

https://seoraporu.co/